Polski serwer RBL.
Wita Państwa strona polskiego serwera RBL, pomagającego w zwalczaniu spamu poprzez publikowanie czarnych list spamujących domen oraz adresów ip. Naszym celem jest zwalczenie złej netykiety, a przede przede wszystkim utrudnienie życia spamerom.
Cele szczytne, lecz "odłamkami" mogą dostać właściciele zhakowanych wityn (np. wordpress,joomla) i serwerów (za wysyłający IP), za co z góry pszepraszamy, ale z drugiej strony w/w są sami sobie przez swoje lamerstwo winni. Dlatego umożliwamy opcję odwołania się od BL listingu, która jest jedynym rozsądnym sposobem uniknięcia BL a niezawinionego poniekąd BL listingu. Wobec powyższego, zapraszamy wszystkich administratorów MTA z polski do udziału w tym darmowym projekcie, a być może w całkiem niedalekiej przyszłości, wszyscy administratorzy MTA będą mieć o wiele spokojniejsze życie :).
Serwer działa jak każdy inny RBL, linki do przykładów z konfiguracją są dostępne w menu strony. Uzyskane w wyniku odpytania rbl.polspam.pl true lub false positives są wynikiem naszej żmudnej pracy. Staramy się zachować bezstronność, ale nie ukrywamy, że czasem może zdarzyć się błąd, w wyniku którego ktoś niepotrzebnie znajdzie się na BL naszego serwera. W takim przypadku poprosimy o kontakt ze strony administratora MTA odbierającego, wraz ze stosownym wyjaśnieniem, a z naszej strony postaramy się o jak najszybsze usunięcie błędnego wpisu (o ile zgłoszenie błędu ma sens).
Najbezpieczniejszym sposobem rozpoczęcia korzystania z tego RBL jest podpięcie list rbl.polspam.pl do SpamAssassin. Pozwoli to na zapoznanie się z działaniem RBL według własnych, bezpiecznych ustawień, gdzie można ustawić punktację na początek na bardzo niskim poziomie, np. 0.010 i przyglądnięcie się jakie domeny oraz adresy IP są listowane na RBL.
Uwaga na listy z literą "h".Mogą być bardzo restrykcyjne. Podpinanie tych list bezpośrednio do MTA może spowodować odbijanie poczty pochodzącej od legalnych nadawców. Przykładem może być lista bl-h3.rbl.polspam.pl, na której znajdują się sieci z uciążliwymi ASN. Te listy powinny być wykorzystywane przede wszystkim przez filtry antyspamowe (np. SpamAssassin), lecz decyzja jak zwykle należy do administratora MTA.
Po zapoznaniu się z listowanymi domenami i adresami IP można podjąć decyzję o podpięciu określonych list bezpośrednio do MTA.
Przykłady jak to zrobić dla MTA Exim oraz Postfix można zobaczyć w tym serwisie.